Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powtórka z historii wśród fal

30 sierpnia 2019 | Rzecz o historii | Krzysztof Kowalski

Replika starożytnej egipskiej łodzi trzcinowej wyrusza w rejs po Morzu Śródziemnym.

Czy Egipcjanie, ponad 4000 lat temu, potrafili trzcinowymi statkami docierać do Morza Czarnego? Aby sprawdzić tę hipotezę, niemiecki eksplorator Dominique Görlitz zbudował w Bułgarii koło Warny trzcinową łódź „Arbora IV" i wyrusza szlakiem, którym – jak twierdzi – pływali Egipcjanie, aby zaopatrywać się w metal potrzebny do budowy piramid. Hipoteza jest śmiała, zdaniem uznanych egiptologów wręcz karkołomna, ale eksploratorów nie obowiązują rygory naukowe i metodologia – liczy się przygoda i medialny rozgłos (za którym idą pieniądze).

To nie pierwsza taka eskapada tego eksperymentatora. W 2007 r. jego łódź „Arbora III" wyruszyła z Nowego Jorku i prawie pokonała Atlantyk, po 56 dniach docierając niemal do Azorów. Kres wyprawie położył sztorm. Co ta eskapada miała udowodnić, dokładnie nie wiadomo, pomijając fakt, że w latach 1969–1970 Thor Heyerdahl...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11445

Wydanie: 11445

Spis treści

Reklama

Zamów abonament