Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dokumenty – czy możemy czuć się bezpieczniej

11 września 2019 | Sądy i Prokuratura | Katarzyna Wójtowicz-
Garcarz
źródło: Shutterstock

Zjawisko kradzieży tożsamości, znane dotychczas głównie z kina, stało się przestępstwem powszechnym.

Bez medialnej wrzawy i zbędnej retoryki 12 lipca bieżącego roku weszła w życie wyczekiwana od lat, przynajmniej przez część środowisk eksperckich, ustawa o dokumentach publicznych. Ustawa została przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prace nad nią rozpoczęły się jeszcze na początku ubiegłej dekady, nigdy jednak nie było takiej determinacji jak obecnie do jej stworzenia i wprowadzenia w życie.

Wątpliwości budzi to, jaki wpływ będzie miało wejście ustawy na różne dziedziny życia publicznego, w tym np. związane z ochroną zdrowia, w której korzysta się z dokumentów publicznych bardzo szeroko. Obawę budzi fakt, że do powszechnego natłoku związanego z ochroną danych osobowych dojdzie jeszcze jeden problem: kolejne obowiązki związane z bezpieczeństwem dokumentów publicznych.

Obawa przed nieznanym ma wielkie oczy

Problem fałszowania dokumentów publicznych stał się na tyle groźny, że konieczne jest systemowe jego rozwiązanie poprzez wprowadzenie ustawy.

Dodam tylko, że ustawa ta powinna zostać powołana do życia znacznie wcześniej, problem bowiem nie pojawił się w ostatnich kilku latach. Fałszowanie dokumentów na ogromną skalę, często związane z kradzieżą tożsamości, trwa przynajmniej od 30 lat. Wprawdzie wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych, informatycznych, powszechna informatyzacja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11455

Wydanie: 11455

Spis treści
Zamów abonament