Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed konsekwencjami zmian w prawie uchroni audyt struktur

04 października 2019 | Biznes | Aneta Czarnecka-Teuchmann

Ponad 14 000 stron nowego prawa, w tym rekordowa od 15 lat liczba zmian w prawie podatkowym. Nowe prawo, to także nowe, wysokie sankcje za jego nieprzestrzeganie, co wymusza na przedsiębiorcach, ale i zwykłych podatnikach, weryfikację, audyt prawny posiadanych spółek, holdingów, trustów, fundacji i innych krajowych, ale przede wszystkim zagranicznych struktur organizacyjnych.

 

Zgodnie z publikacją Money.pl, rok 2018 był rekordowym pod względem zmian w prawie podatkowym od 2004 r., czyli od czasu wejścia w życie całej nowej ustawy o VAT. Uchwalone w minionym roku przez Sejm ustawy podatkowe liczą 362 strony, a wszystkich nowych aktów prawnych – 14 600 stron (www.money.pl, 27.02.2019 r.). W 2017 r. wszystkie nowelizacje liczyły ponad 27 000 stron, a w 2016 r. blisko 32 000.

Jednak to zmiany w prawie podatkowym, zwłaszcza w zakresie transgranicznych struktur organizacyjnych, niosą ze sobą największe obostrzenia przepisów, a zatem i zagrożenia sankcjami dla prowadzących za ich pośrednictwem działalność przedsiębiorców, jak również dla osób, posiadających zagraniczne fundacje prywatne, czy trusty, lub po prostu pracujących poza granicami kraju. Dziś bowiem to nie tylko, znane już właścicielom zagranicznych spółek, restrykcyjne przepisy o CFC („Controlled Foreign Company") i CRS („Common Reporting Standard"). Od 1 stycznia 2019 r., część podmiotów osiągających dochody za granicą, objęły przepisy Konwencji MLI („Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties"). Od początku tego roku obowiązują również nowe przepisy dotyczące raportowania MDR („Mandatory Disclosure Rules"), a od października 2019 r. polskie spółki będą zobligowane do ujawniania danych swoich beneficjentów rzeczywistych – tzw. UBO...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11475

Wydanie: 11475

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament