Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dług przedsiębiorcy w ZUS spłacą spadkobiercy

10 października 2019 | Kadry i Płace | Marcin Nagórek

Odpowiedzialność rodziny zmarłego przedsiębiorcy za składki nieopłacone z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej zależy od sposobu przyjęcia spadku. Możliwe jest umorzenie tego zadłużenia. Marcin Nagórek 
radca prawny

 

Z DOBRODZIEJSTWEM INWENTARZA

∑ Otrzymałem z ZUS decyzję o odpowiedzialności – jako spadkobierca – za długi składkowe mojego ojca (ok. 80 tys. zł). Spadek nabyłem w sądzie z dobrodziejstwem inwentarza. ZUS wziął jednak pod uwagę stan czynny ze spisu inwentarza (100 tys. – nieruchomość) z ww. sprawy sądowej, a nie wartość czystą spadku, tj. podaną w urzędzie skarbowym i tam obliczoną odnośnie podatku (wyniosła 10 tys. zł). Czy jest podstawa do podważenia decyzji ZUS?

Nie.

Podstawą odpowiedzialności jest tu wartość stanu czynnego spadku ustalonego w spisie inwentarza. Nie jest nią czysta wartość spadku, ustalona na potrzeby podatkowe według odmiennych reguł. W konsekwencji brak jest uzasadnionych podstaw, aby odwołać się od decyzji ZUS.

Podstawą decyzji ZUS były zapewne regulacje ustawy z 19 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 900 ze zm.; dalej: o.p.) z mocy odesłania z art. 31 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 300 ze zm.; dalej: ustawa systemowa).

Jak wynika z art. 97 – 98 o.p., spadkobiercy ubezpieczonego przejmują przewidziane w przepisach majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Do ich odpowiedzialności za zobowiązania składkowe spadkodawcy stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11480

Wydanie: 11480

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament