Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niezależne życie – silny głos „za”

22 października 2019 | Rzecz o prawie | Krzysztof Kurowski

Pochylanie się nad losem niepełnosprawnych powinno zastąpić słuchanie ich w debacie publicznej.

Już po raz piąty osoby z niepełnosprawnościami z całej Polski 10 października 2019 r. spotkały się na Kongresie Osób z Niepełnosprawnościami. Jego celem, podobnie jak poprzednich kongresów, było wspólne wypracowanie rozwiązań, które pozwoliłyby wdrożyć w Polsce podejście do niepełnosprawności zawarte w konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Polega ono na odejściu od modelu medyczno-charytatywnego na rzecz rozwiązań zapewniających osobom z niepełnosprawnościami życie jak najbardziej niezależne, a także bycie aktywnym członkiem społeczeństwa.

Różne poglądy, wspólny cel

Mimo że konwencja została ratyfikowana przez Polskę w 2012 r., trudno znaleźć jej filozofię w głównym nurcie debaty publicznej czy medialnej – co było też tematem jednej z sesji Kongresu. Od pięciu lat grupa organizacji pozarządowych, ruchów nieformalnych, naukowców konsekwentnie próbuje zmienić ten stan, organizując Kongres i poprzedzające go konwenty regionalne, które wypracowują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11490

Wydanie: 11490

Spis treści

Materiał partnera

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament