Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za brak badania pojazdu odpowiada właściciel, a nie kierowca

08 listopada 2019 | Biznes | Mateusz Adamski

Jeśli właściciel firmy transportowej zleca wykonanie badania technicznego pracownikowi, to powinien dopilnować, aby jego zlecenie zostało wykonane.

Wojewódzki inspektor transportu drogowego nałożył na Jerzego M., prowadzącego przedsiębiorstwo transportowe, karę pieniężną w wysokości 2 tys. zł. Powodem była kontrola autobusu Iveco, należącego do firmy. Okazało się, że pojazd nie posiada aktualnego okresowego badania technicznego.

W odwołaniu od tej decyzji przedsiębiorca podniósł, że każdy kierowca w jego firmie po podpisaniu umowy o pracę otrzymuje do podpisania regulamin firmy, w którym są określone prawa i obowiązki kierowców, w szczególności przy pobieraniu autobusu przed wyjazdem na linię regularną oraz określone są wskazania, co powinien kierujący wykonać przed wyjazdem. Jednym z takich obowiązków jest sprawdzenie wpisów w dowodzie rejestracyjnym określających termin badań technicznych pojazdu. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości kierowca jest zobowiązany powiadomić o nich przedsiębiorcę i wymienić pojazd na inny. Jednak skontrolowany kierowca nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku i wyjechał w trasę pojazdem nie posiadającym ważnych badań technicznych. Dlatego – w ocenie przedsiębiorcy – nie może on ponosić odpowiedzialności za stwierdzone naruszenie, gdyż nie miał wpływu na jego powstanie.

Należyta staranność i przezorność

Główny inspektor transportu drogowego podtrzymał decyzję o nałożeniu kary. W jego ocenie, w opisywanej sprawie nie zaistniały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11504

Wydanie: 11504

Spis treści

Reklama

Kultura

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament