Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W dobie cyfrowej rewolucji nie można sobie pozwalać na papierowe faktury

08 listopada 2019 | Biznes | Michał Kołtuniak
źródło: materiały prasowe

O tym, jak naprawdę wygląda postęp technologiczny w polskich firmach oraz wyzwaniach związanych z budową nowoczesnego przemysłu mówi – Tomasz Kuciel, prezes zarządu 
Edison S.A. Michał Kołtuniak

 

IDC podaje w swoim najnowszym raporcie, że wydatki na chmurę w Polsce przekroczyły w ubiegłym roku 325 mln dolarów. Oznacza to wzrost o przeszło 26 proc. Wydajemy na nowe technologie coraz więcej. Pana to jednak nie cieszy. Dlaczego?

Tomasz Kuciel: Ta informacja nie tyle nie cieszy, ile nie wywołuje we mnie euforii. Jak się bliżej przyjrzymy tym danym, to okaże się, że w porównaniu z Europą Zachodnią te wydatki są u nas bardzo małe. Tam w 2020 r. na samą tylko chmurę publiczną przedsiębiorcy i administracja publiczna mają wydać 38,6 mld dolarów. To dobitnie pokazuje jak niewielkim rynkiem, jeśli chodzi o zakup nowych technologii, jesteśmy. A przecież mamy wiele do nadrobienia względem rozwiniętych gospodarek.

Ale przecież tyle się mówi się o Big Data, sztucznej inteligencji, czwartej rewolucji przemysłowej, robotyzacji, automatyzacji. Czy to tylko hasła, nic za tym nie idzie?

W dużej mierze to marketing dostawców technologii. Nie twierdzę, że nie ma w Polsce dobrze zinformatyzowanych firm, wykorzystujących nowoczesne rozwiązania, bo takowe są nawet często wzorem dla zachodnich przedsiębiorstw. Uważam jednak, że jest ich niewiele. Poziom cyfryzacji generalnie jest niski. Rzeczywiście w ostatnim czasie dużo się mówi o Przemyśle 4.0. Gdybyśmy jednak pojechali i zobaczyli, jak wyglądają linie produkcyjne w wielu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11504

Wydanie: 11504

Spis treści

Reklama

Kultura

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament