Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez dostępu do drogi publicznej organ nie wyda „wuzetki”

19 listopada 2019 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Wydanie decyzji ustalającej warunki zabudowy dla terenu, który nie posiada odpowiedniego dostępu do drogi publicznej może skutkować stwierdzeniem jej nieważności.

Jednym z warunków koniecznych do wydania decyzji ustalającej warunki zabudowy jest dostęp do drogi publicznej z działki, której decyzja dotyczy. Został on określony w art. 61 ust. 1 pkt 2 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej u.p.z.p.) Stosowanie tego na pozór jasnego przepisu w praktyce bywa kłopotliwe, o czym świadczy bogate orzecznictwo sądów administracyjnych.

Teren to nie działka ewidencyjna

Dostęp do drogi publicznej jest niezbędny do prawidłowego korzystania z nieruchomości gruntowej. Biorąc pod uwagę fakt, że przebieg robót budowlanych prowadzony jest przy udziale ciężkiego sprzętu i wiąże się ze znacznymi operacjami logistycznymi ustawodawca uzależnił wydanie „wuzteki" od konieczności zapewnienia przyszłemu placowi budowy nieskrępowanego dostępu do drogi publicznej. Celem takiego rozwiązania jest zabezpieczenie prawidłowego przebiegu realizacji inwestycji budowlanej przy zachowaniu praw osób trzecich.

Prawidłowa wykładnia przepisu art. 61 ust. 1 pkt 2 u.p.z.p. zawierającego ten warunek musi być dokonywana w oparciu o wyjaśnienie trzech terminów:

- „terenu",

- „dostępu",

- „drogi publicznej".

Ponieważ prawodawca posłużył się nazwą „teren", to jego celem było oderwanie konstrukcji wyżej wymienionego warunku od siatki pojęciowej prawa cywilnego i prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11512

Wydanie: 11512

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament