Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co wynika z „frankowego” orzeczenia Trybunału

21 listopada 2019 | Raporty RZ

TEZY | Sądy stoją przed alternatywą: albo umowa kredytowa jest nieważna w całości, albo bezskuteczna w zakresie klauzul walutowych z pozostawieniem oprocentowania wg formuły LIBOR plus marża. Mariusz Korpalski radca prawny, Komarnicka Korpalski Kancelaria Prawna, członek Forum Konsumenckiego przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, członek Forum Prawników Finansowych

 

1.

Komentatorzy wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu (TSUE) z 3 października zajmują się różnymi problemami prawnymi pojawiającymi się przy okazji oceny kredytów denominowanych lub indeksowanych do walut obcych. Tymczasem Trybunał odpowiadał na konkretne pytania prawne, zadane przez Sąd Okręgowy w Warszawie jako sąd krajowy. Wiele z pojawiających się pytań musiało więc pozostać bez odpowiedzi.

2.

Trybunał nie mógł zająć się, i nie zajął, kwestią dopuszczalności ponoszenia przez kredytobiorcę ryzyka walutowego oraz standardów informowania klienta o ryzyku walutowym. Na marginesie: TSUE wypowiadał się wcześniej w obu kwestiach, w sprawie ponoszenia ryzyka – w wyroku C-118/17 Dunai, pkt 24, 48, 52, a w sprawie informacji o ryzyku – w wyroku C-186/16 Andriciuc, pkt 42–44, 49–50. Można więc traktować omawiany wyrok jako kolejny. Jest tylko pytanie, czy ostatni element wspólnotowej układanki, służącej zakreśleniu ram prawnej oceny tych umów.

3.

W wielkim skrócie można wskazać, że Trybunał zajął się oceną skutków prawnych nieuczciwości warunków umowy pozwalających bankowi na w pełni uznaniowe (dowolne) kształtowanie kursu walutowego służącego ustalaniu wysokości zobowiązań stron umowy. Trybunał nie zajmował się jednak oceną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11514

Wydanie: 11514

Spis treści

Reklama

Kreator Budownictwa

Nieprzypisane

Zamów abonament