Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„Wojna o pokój”, czyli podatek minimalny obciąża branżę hotelarską

02 grudnia 2019 | Podatki i księgowość | Łukasz Szatkowski

Według dyrektora KIS podatkiem od przychodów z budynków są objęte nie tylko biurowce i galerie handlowe, ale także m.in. ośrodki szkoleniowe, hale widowiskowe, obiekty sportowe, stadiony oraz obiekty hotelowe i noclegowe.

 

Dyrektor KIS w kwietniu br. wydał interpretację, w której poszerzył wykaz obiektów podlegających opodatkowaniu podatkiem minimalnym od przychodów z budynków. Lista rozszerzyła się o ośrodki szkoleniowe, hale widowiskowe, obiekty sportowe, stadiony oraz o obiekty hotelowe i noclegowe. Podstawa opodatkowania tych ostatnich powoduje największy dysonans, ze względu na to, że niejako utożsamia gościa hotelowego z najemcą.

Konfederacja Lewiatan oraz Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego w piśmie z 30 września 2019 r. skierowanym do Ministerstwa Finansów zaapelowały o uchylenie wadliwej interpretacji KIS oraz o wydanie dodatkowej interpretacji zakazującej stosowania rozszerzającej wykładni art. 24b ust. 1 ustawy o CIT. W odpowiedzi MF przesłało pismo z 8 października 2019 (DPP13.8221.72.2019.CPIJ), z którego wynika, że treść kontrowersyjnej interpretacji zostanie „poddana ocenie Sądu, który dokona wykładni przepisu art. 24b ust. 1 ustawy o CIT oraz wypowie się co do metod oraz wykładni zastosowanej przez Dyrektora KIS". Izba zapowiada, że będzie rozważać podjęcie dalszych kroków w obronie hotelarzy objętych niesłusznie tzw. podatkiem minimalnym.

Cel i transformacja

Wprowadzony z początkiem 2018 r. podatek minimalny od przychodów z budynków miał na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11523

Wydanie: 11523

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament