Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiedza już nie wystarcza – trzeba umieć dotrzeć z nią do klienta

02 grudnia 2019 | Prawo co dnia | Anna Krzyżanowska
Klienci będą omijać kancelarie, które nie wykorzystują nowych technologii – twierdzili uczestnicy debaty (od lewej) Włodzimierz Chróścik (dziekan OIRP w Warszawie),  prof. Ryszard Sowiński, Anna Krzyżanowska (dziennikarka
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Klienci będą omijać kancelarie, które nie wykorzystują nowych technologii – twierdzili uczestnicy debaty (od lewej) Włodzimierz Chróścik (dziekan OIRP w Warszawie), prof. Ryszard Sowiński, Anna Krzyżanowska (dziennikarka "Rzeczpospolitej"), Maciej Bobrowicz (prezes KIRP) i Michał Korwek (wiceprezes KIRP)
Maciej Bobrowicz
autor zdjęcia: Maciej Bobrowicz
źródło: Fotorzepa
Maciej Bobrowicz
Ryszard Sowiński
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Ryszard Sowiński
Włodzimierz Chróścik
autor zdjęcia: Robert Gardzińśki
źródło: Fotorzepa
Włodzimierz Chróścik
Michał Korwek
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Michał Korwek

Nie jest łatwo osiągnąć sukces w prawniczym biznesie. Przybywa profesjonalnych pełnomocników, konkurencja się zaostrza, a przychodzący po porady do kancelarii radców prawnych są coraz bardziej wymagający.

Podczas debaty zorganizowanej w „Rzeczpospolitej" eksperci rozmawiali o tym, co dziś i jutro decydować będzie o powodzeniu zawodowym na rynku prawniczym. W jej trakcie omówione zostały wnioski płynące z raportu „Strategie konkurowania indywidualnych kancelarii radców prawnych" przygotowanego na zlecenie Krajowej Izby Radców Prawnych.

Na jakim etapie znajduje się dziś rynek prawniczy?

Ryszard Sowiński, profesor Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, autor raportu „Strategie konkurowania indywidualnych kancelarii radców prawnych":

Historię rynku usług prawnych w Polsce można podzielić na trzy dekady. W latach 90. dopiero się tworzył. Radcowie prawni szukali tożsamości i uczyli się prowadzenia biznesu. Prawników z uprawnieniami było niewielu – pod koniec dekady cztery razy mniej niż obecnie. Klienci sami przychodzili do kancelarii.

W kolejnej dekadzie rynek się profesjonalizował. Rozwijały się zasoby internetu. Dostęp do wiedzy prawniczej był coraz łatwiejszy. Prawnicy „wychowani" w dużych firmach prawniczych zakładali kancelarie w oparciu o know-how wyniesiony z poprzednich miejsc pracy. Nastąpiło otwarcie zawodów prawniczych i od 2009 r. na rynek zaczęły napływać zastępy radców prawnych i adwokatów.

Ostatnie dziesięć lat to zaostrzająca się konkurencja – liczba prawników z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11523

Wydanie: 11523

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament