Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Finansowanie dożywiania – rozliczenia z ośrodkami pomocy społecznej

10 grudnia 2019 | Dobra Administracja | Janina Fornalik

Skoro transakcja jest zakwalifikowana jako sprzedaż, to gmina ma obowiązek udokumentować ją poprzez wystawienie faktury VAT.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 4 listopada 2019 r. (sygn. 0115-KDIT1-1.4012. 612.2019.2.EA) rozstrzygnął kwestię ustalenia, czy gmina obciążająca okoliczne gminy kosztem wyżywienia dzieci uczęszczających do szkół na jego terenie, ma obowiązek opodatkowania tej usługi podatkiem VAT, a także czy ma obowiązek udokumentowania transakcji fakturą VAT.

Wniosek w omawianej sprawie złożyła gmina zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. Gminny ośrodek pomocy społecznej (GOPS), będący jednostką budżetową gminy realizuje rządowy program, polegający m.in. na wydawaniu gorących posiłków dla dzieci w szkołach, przy czym program obejmuje dożywienie zarówno uczniów – mieszkańców wnioskodawcy, jak i mieszkańców innych okolicznych gmin. Dożywianie odbywa się za pośrednictwem firmy cateringowej, która każdego miesiąca obciąża GOPS...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11530

Wydanie: 11530

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament