Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co nowego czeka przedsiębiorców w sądzie

13 grudnia 2019 | Biznes | Ewelina Stobiecka

Dla przedsiębiorcy spór w sądzie oznacza wieloletnie postępowanie oraz koszty. Dużo uwagi poświęcono w ostatnich latach promocji i wsparciu pozasądowych metod rozwiązywania konfliktów, które wydają się być najbardziej efektywnym z punktu widzenia gospodarczego sposobem rozwiązywania sporów.

 

Ustawodawca nowelizując procedurę cywilną zdecydował się na usprawnienia postępowań gospodarczych. Nie zawsze jednak samym przedsiębiorcom udaje się rozwiązać ich spór. Wówczas powierzenie sprawy sądowi staje się konieczne.

Sprawy gospodarcze z uwagi na dynamikę i wymogi obrotu gospodarczego z założenia powinny być rozwiązywane szybciej niż przeciętne sprawy cywilne, podczas gdy aktualne statystyki sądowe tego nie potwierdzają.

Obecnie normy prawne wpływające na zakres zastosowania postępowania gospodarczego są zawarte w dwóch pozakodeksowych aktach prawnych tj.:

∑ ustawie o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (dalej: u.r.p.s.s.g.)

∑ ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych (dalej: p.u.s.p)

Aby ograniczyć liczbę aktów prawnych i tym samym zapewnić przejrzystość systemu prawa ustawodawca zdecydował się na skupienie regulacji ustroju sądownictwa gospodarczego w jednej ustawie.

Punktem wyjścia jest art. 175 ust. 1 konstytucji i założenie, że sądy gospodarcze muszą się mieścić w systemie sądów powszechnych. Tym samym wiodącą regulacją w tym zakresie powinno być Prawo o ustroju sądów powszechnych, w którym znajduje się regulacja statuująca sądy gospodarcze i określa ich właściwość funkcjonalną (art. 10a p.u.s.p.) oraz normy definiujące pojęcie sprawy gospodarczej (art. 10b p.u.s.p.) oraz wprowadzenie do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11533

Wydanie: 11533

Spis treści

Reklama

Idą Święta + Komunikaty

Rzecz o biznesie

Nieprzypisane

Zamów abonament