Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aby nagrywać, wystarczy poinformować

30 stycznia 2020 | Kadry i Płace | Marcin Wasilewski

Praktycznie w każdym przypadku i w każdym rodzaju działalności można wprowadzić monitoring w zakładzie pracy, nawet jeśli faktycznym jego celem jest chęć kontroli pracowników.

Pracodawcy, chcąc dokładnie kontrolować swoich pracowników, bardzo często decydują się na monitorowanie zakładu pracy. Nie są jednak w pełni świadomi obowiązków, które muszą spełnić, aby móc monitorować osoby zatrudnione w czasie świadczenia przez nie pracy. Te obowiązki ulegały ciągłym modyfikacjom szczególnie w ostatnich latach, na skutek implementowania do polskiego porządku prawnego regulacji związanych z ochroną danych osobowych (RODO). Przedsiębiorcy, chcąc wprowadzić monitoring w firmie, muszą zachować szczególną ostrożność, aby nie naruszyć praw swoich pracowników.

Cel rejestrowania obrazu

Monitoring wizyjny w zakładzie pracy z pewnością może naruszać prawo do prywatności pracowników oraz inne dobra osobiste. Jednak z drugiej strony pracownik jest zobowiązany do świadczenia pracy pod kierownictwem pracodawcy. Zasady wprowadzenia monitoringu w firmie muszą więc uwzględniać ścierające się ze sobą przeciwstawne interesy stron stosunku pracy. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby wprowadzenie monitoringu w firmie było realizowane zgodnie z zachowaniem zasady niezbędności oraz poszanowania dóbr osobistych pracowników.

Możliwość i warunki wprowadzenia w zakładzie pracy monitoringu wizyjnego, uwzględniające prawa stron stosunku pracy, określa art. 222 kodeksu pracy. Pracodawca jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11570

Wydanie: 11570

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament