Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposoby pokrycia straty bilansowej w spółkach kapitałowych

15 kwietnia 2020 | Rachunkowość | Aneta Szwęch

Jeżeli ze sprawozdania finansowego spółki kapitałowej wynika ujemny wynik finansowy, uprawnieniem i obowiązkiem organu zatwierdzającego jest wskazanie sposobu jego pokrycia. Powinno to nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za dany rok.

Podstawę rozliczenia straty bilansowej w spółkach kapitałowych stanowi art. 231 § 2 pkt 2 oraz art. 395 § 2 pkt 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. DzU z 2019 r. poz. 505 ze zm.; dalej: ksh). Z regulacji tych wynika, że po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok ubiegły przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników w spółce z o.o. lub odpowiednio zwyczajnego walnego zgromadzenia w spółce akcyjnej jest powzięcie uchwały o podziale zysku lub pokryciu straty.

UWAGA! Zgodnie z ogólną zasadą decyzja dotycząca wskazania sposobu pokrycia straty bilansowej za rok ubiegły powinna być podjęta po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok ubiegły, lecz nie później niż w terminie 6 miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Ze względu na zagrożenie koronawirusem terminy te uległy jednak wydłużeniu.

Ze względu na fakt, że w przypadku spółek kapitałowych, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, 31 marca 2020 r. zasadniczo upłynął termin na sporządzenie i podpisanie sprawozdania finansowego za 2019 r. (art. 52 uor), to decyzje o sposobie pokrycia straty bilansowej mogą być już podejmowane w najbliższych miesiącach, tj. w okresie od kwietnia do czerwca br. Istotne jest jednak, że na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 31 marca 2020 r. w sprawie określenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11634

Wydanie: 11634

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament