Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mały podatnik może zrezygnować z uproszczonych zaliczek

20 kwietnia 2020 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Począwszy od zaliczek za marzec wolno wrócić do PIT i CIT płaconego od rzeczywistego dochodu. Dziś jest ostatni dzień na podjęcie tej decyzji.

Podatnicy są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od rzeczywistego dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące (zob. więcej: art. 44 ust. 1 pkt 1, ust. 2–6ab ustawy o PIT i art. 25 ust. 1–5d ustawy o CIT). Na warunkach określonych w art. 44 ust. 6b–6i ustawy o PIT i art. 25 ust. 6–10 ustawy o CIT, podatnicy mogą jednak wpłacać zaliczki miesięczne w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu PIT-36/PIT-36L albo CIT-8 złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu nie wykazali podatku należnego, to mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, to nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie. O wyborze formy wpłacania zaliczek według zasad uproszczonych, podatnicy informują w zeznaniu PIT-36/PIT-36L albo CIT-8, składanym za rok podatkowy, w którym wpłacali zaliczki w uproszczonej formie. Możliwość wpłacania uproszczonych zaliczek nie dotyczy podatników, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w roku poprzedzającym rok podatkowy lub w roku podatkowym....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11638

Wydanie: 11638

Spis treści

Reklama

Drobne

Dodatki Jednodniowe

Telemedycyna

Nieprzypisane

Zamów abonament