Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ceny transferowe w dobie koronawirusa

20 kwietnia 2020 | Podatki i księgowość | Krystyna Szydłowska

Spowolnienie gospodarcze związane z COVID 19 może istotnie wpłynąć na transakcje realizowane pomiędzy podmiotami powiązanymi. Należy się do tego przygotować. Krystyna Szydłowska

 

Ekonomiści zapowiadają spowolnienie gospodarcze o światowym charakterze, będące bezpośrednim efektem obecnej epidemii, o nieznanej jeszcze skali – być może największej w ostatnim stuleciu. Skutki spadków w gospodarce trudno szacować przed zakończeniem epidemii. Dla przykładu, w samej tylko branży motoryzacyjnej w Polsce wyniki sprzedaży nowych aut osobowych i dostawczych do 3,5 t były w marcu 2020 r. niższe o ok. 40 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i spodziewane są dalsze spadki (dane Samar). Marzec 2020 r. był także jednym z najgorszych miesięcy w ciągu 29 lat istnienia GPW dla rynku finansowego w Polsce. Podobnie wygląda sytuacja w branży turystycznej i wielu innych. Wydaje się, że efekty kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa mogą być szczególnie dotkliwe dla krajów Europy i dla USA.

Zasadne zatem jest pytanie, w jaki sposób następstwa epidemii wywołanej koronawirusem wpłyną na transakcje z podmiotami powiązanymi, które są istotnym elementem globalnej gospodarki.

Spadek sprzedaży, wzrost kosztów

Spadkowi sprzedaży w wielu branżach towarzyszy wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej spowodowany wirusem, np. kosztów odpraw dla zwalnianych pracowników,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11638

Wydanie: 11638

Spis treści

Reklama

Drobne

Dodatki Jednodniowe

Telemedycyna

Nieprzypisane

Zamów abonament