Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobrowolne prowadzenie ksiąg rachunkowych

29 kwietnia 2020 | Rachunkowość | Magdalena Kraszewska-Szuba

Epidemia COVID-19 w istotny sposób wpłynęła na światową gospodarkę wywołując recesję. Istnieją jednak pewne sektory gospodarki, w których popyt się nie załamał, a zapotrzebowanie na produkty i usługi wzrosło. Pojawiają się w związku z tym zaradni przedsiębiorcy, którzy pomimo epidemii planują wykorzystać swoją kreatywność w tym trudnym czasie i założyć własną działalność gospodarczą.

 

Jednym z kroków do własnego biznesu jest podjęcie decyzji, w jakiej formie ją prowadzić. Co do zasady przyszły przedsiębiorca ma do wyboru:

∑ spółki handlowe,

∑ spółkę cywilną,

∑ indywidualną działalność gospodarczą.

Wybór formy prawnej

Warto spojrzeć w przyszłość, przeanalizować dokładnie swoje plany oraz strategie, aby dokonać optymalnego wyboru i uniknąć na przykład zmiany przyjętej formy prawnej w krótkim okresie po rozpoczęciu działalności gospodarczej. Każda z wymienionych powyżej form prowadzenia działalności gospodarczej ma swoje zalety i wady, które należy dokładnie rozważyć w kontekście zakresu, skali i rodzaju planowanych działań biznesowych. W zależności od podjętej decyzji co do formy prowadzenia działalności gospodarczej trzeba sięgnąć po konkretne ustawy i akty prawne.

Indywidualna działalność gospodarczą stanowi podstawową i najpopularniejszą formę prowadzenia działalności gospodarczej. Początkujący przedsiębiorcy często decydują się na nią z racji na niskie koszty oraz prosty i dość szybki sposób założenia. Głównym aktem prawnym regulującym prowadzenie działalności w tej postaci jest ustawa z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z art. 3 tego aktu prawnego jako działalność gospodarczą należy rozumieć zorganizowaną działalność zarobkową, wykonywaną we własnym imieniu i w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11646

Wydanie: 11646

Spis treści

Opinie

Nieprzypisane

Zamów abonament