Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potwory w raju

30 kwietnia 2020 | Rzecz o historii | Witold Orzechowski
19 marca 2009 r. Josef Fritzl za swoje zbrodnie został skazany na dożywocie
źródło: APA
19 marca 2009 r. Josef Fritzl za swoje zbrodnie został skazany na dożywocie

Austria, 2008 r. To była światowa sensacja. Odkryto wówczas, że psychopata i zboczeniec Josef Fritzl przez 24 lata więził swoją córkę Elisabeth w piwnicy własnego domu w Amstetten.

Josef Fritzl zgwałcił Elisabeth co najmniej 3 tys. razy i był ojcem jej kilkorga dzieci. Ostatniego noworodka spalił w piecu do ogrzewania. Został skazany wyrokiem sądu w St. Pölten na dożywocie. Pokazały to wszystkie światowe telewizje, napisały o tym wszystkie światowe gazety. Austria odetchnęła z ulgą, bo Austria się wstydziła. Ten wstyd trwał tylko kilka dni, tyle ile proces. Ale do dzisiaj toczy się dyskusja na temat „jak to było możliwe?".

Austria wygląda jak raj na ziemi. Kraj piękny, zadbany, kulturalny, uporządkowany, cichy i spokojny. Wiedeń jest stolicą kultury europejskiej, na pewno w dziedzinie muzyki i sztuki secesji w architekturze i malarstwie. Słodka jest też prowincja austriacka – śliczne małe miasteczka i wsie ze strzelistymi wieżami kościółków, ozdobione kwiatami domy, gościnne hoteliki i gospody nad strumykami, gdzie można zjeść pstrąga z białym winem. Uwielbiam tam podróżować i zwiedzać winnice i zabytki Dolnej Austrii. Nie tylko Wiedeń.

Krwawe rysy na wizerunku

Ta sielanka austriacka jednak od czasu do czasu jest wstrząsana strasznymi wiadomościami o odkryciu potwornej zbrodni albo działalności wariata lub zboczeńca. W 2006 r. odkryto porwanie i uwięzienie Nataschy Kampusch przez szaleńca Wolfganga Priklopila. Gdy odbywał się proces potwora...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11647

Wydanie: 11647

Spis treści

Reklama

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament