Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

50 lat Elektrociepłowni Gdańskiej 
i 45 lat Elektrociepłowni Gdyńskiej

07 września 2020 | Dodatek
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

2020 to rok jubileuszowy dla dwóch obecnie działających w Trójmieście elektrociepłowni. 50 lat temu w Gdańsku, a 45 lat temu w Gdyni rozpoczęły 
one swój pierwszy sezon grzewczy. To dobra okazja, by wspomnieć, że historia energetyki w tym regionie jest sporo starsza.

Korzenie energetyki na Wybrzeżu sięgają końca XIX wieku. 18 lipca 1899 r. nastąpił rozruch Elektrowni Ołowianka, która w późniejszym okresie już jako elektrociepłownia działała nieprzerwanie do 1997 r. W związku z rosnącymi potrzebami energetycznymi miasta Gdańska w 1967 r. – w ramach Zakładów Energetycznych Okręgu Północnego Przedsiębiorstwa Państwowego – powołano Elektrociepłownię Gdańsk II w Budowie. Elektrociepłownia rozpoczęła swój pierwszy sezon grzewczy 50 lat temu – w 1970 r.

Historia energetyki zawodowej w Gdyni sięga roku 1935, kiedy to przystąpiono do budowy elektrowni na terenie Portu Gdynia. Elektrownia EC1 Gdynia została uruchomiona w 1936 r. i posiadała moc elektryczną 7,5 MW. Na początku roku 1940 na terenie portu Niemcy przystąpili do budowy stoczni wraz z drugą elektrownią, EC2 Gdynia. Obie jednostki wytwórcze w późniejszych latach pracowały jako elektrociepłownie.

Budowę obecnej elektrociepłowni EC3 Gdynia rozpoczęto w 1971 r., a ostatni blok energetyczny (nr 2) przekazano do eksploatacji w 1990 r. W listopadzie 1974 r. zakończono budowę dwóch z czterech planowanych kotłów: parowego o wydajności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11755

Wydanie: 11755

Spis treści

Komunikaty

Na studia. Wolne miejsca na uczelniach

Nieprzypisane

Zamów abonament