Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trójmiejskie elektrociepłownie – historia i wyzwania

07 września 2020 | Dodatek
źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

Rozmowa I Stoimy u progu wielkich inwestycji 
i transformacji ciepłownictwa. Oddział Wybrzeże, który należy do PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy Kapitałowej PGE, uczestniczy 
w tym procesie. PGE Energia Ciepła chce odgrywać rolę lidera tych zmian, które oznaczają nową jakość w ciepłownictwie i kwestii oddziaływania na środowisko naturalne 
– mówi Elżbieta Kowalewska, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże.

 

PGE Energia Ciepła przygotowuje się do transformacji swoich aktywów ciepłowniczych. Maleć będzie udział węgla jako głównego paliwa. Jak będzie wyglądało ciepłownictwo w Trójmieście za 10–20 lat?

Elżbieta Kowalewska: Faktycznie, dużo ostatnio się dzieje. Elektrociepłownie w Gdańsku i w Gdyni razem tworzą PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże, spółkę z Grupy Kapitałowej PGE, największego spośród polskich koncernów energetycznych. To właśnie w Gdańsku 3 lata temu PGE, po odkupieniu aktywów ciepłowniczych od EDF, przedstawiła strategię dla ciepłownictwa i ogłosiła, że ma ambicję rozwoju i transformacji polskiego ciepłownictwa. PGE Energia Ciepła ma 25 proc. udziału w krajowym rynku ciepła, zatem jest to mandat do tego, żeby dokonywać zmian w polskim ciepłownictwie na kolejne lata. Poprzednie pokolenie ciepłowników ukształtowało dzisiejsze aktywa wytwórcze w latach 70.–90. XX wieku i przez ten czas, modernizując i inwestując w pracujące urządzenia, czerpaliśmy z tego korzyści jako mieszkańcy i jako region. Dzisiaj, w roku jubileuszy trójmiejskich elektrociepłowni – 50-lecia EC Gdańsk i 45-lecia EC Gdynia, stoimy przed nowymi wyzwaniami, choć należy podkreślić, że od lat utrzymujemy wysokie standardy środowiskowe, co możliwe jest m.in. dzięki produkcji ciepła w procesie wysokosprawnej kogeneracji.

Co to znaczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11755

Wydanie: 11755

Spis treści

Komunikaty

Na studia. Wolne miejsca na uczelniach

Nieprzypisane

Zamów abonament