Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wydatki z funduszu remontowego, a ulga mieszkaniowa

09 września 2020 | Rachunkowość | Tomasz Moszczyński

Modernizacja lokalu mieszkalnego i części wspólnych budynku ze środków funduszu remontowego wspólnoty mieszkaniowej nie ogranicza prawa do ulgi mieszkaniowej.

 

Wydatki poniesione przez podatnika na remont lokalu mieszkalnego, którego jest wyłącznym właścicielem oraz na remont części i urządzeń wspólnych budynku, których jest współwłaścicielem, za pośrednictwem funduszu remontowego utworzonego przez wspólnotę mieszkaniową, stanowią wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, a tym samym podatnik jest uprawniony do skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej.

Stanowisko takie potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku wydanym w 11 marca 2020 r. (II FSK 1050/18). Wyrokiem tym Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 28.11.2017 r. (I SA/Łd 870/17).

Przedmiotem sporu w sprawie było ustalenie, czy wydatkowanie przez podatnika kwoty uzyskanej z odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości na fundusz inwestycyjny, stanowiący wyodrębnioną część funduszu remontowego wspólnoty mieszkaniowej, stanowi wydatek na cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11757

Wydanie: 11757

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament