Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana właściciela tylko na papierze z podatkiem

09 września 2020 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Zamiana nieruchomości polegająca na przeniesieniu ich odpowiednio do zasobów Skarbu Państwa lub zasobów gminy, stanowi przeniesienie władztwa ekonomicznego i w konsekwencji odpłatną dostawę.

Spór w sprawie dotyczył uznania za dostawę towarów na gruncie VAT zamiany nieruchomości dokonywanej między gminą – miastem na prawach powiatu, a Skarbem Państwa.

Występująca o interpretację gmina uważała, że planowana przez nią zamiana nieruchomości nie będzie stanowić opodatkowanej dostawy towarów. W jej ocenie bowiem nie dojdzie do wyzbycia się przedmiotu dostawy przez podatnika VAT, gdyż prezydent będzie rozporządzał nieruchomościami w imieniu gminy i w imieniu Skarbu Państwa przed i po ich zamianie.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Uznał, że zamiana nieruchomości skutkuje przeniesieniem prawa do rozporządzania zamienianymi nieruchomościami jak właściciel, a tym samym należy ją traktować jako odpłatną dostawę towarów opodatkowaną VAT.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zaakceptował wykładnię fiskusa. Ostatecznie racji gminie nie przyznał też Naczelny Sąd Administracyjny.

Kluczowy dla sprawy okazał się wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 13 czerwca 2018 r., (C-665/16). Wynika z niego, że transakcję podlegającą opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej stanowi przeniesienie własności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11757

Wydanie: 11757

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament