Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarga do odrzucenia

16 września 2020 | Sądy i Prokuratura | Agata Łukaszewicz

Wyrok sędziów powołanych przez prezydenta RP na wniosek KRS nie stanowi podstawy skargi kasacyjnej.

Wydanie wyroku przez sędziów powołanych przez prezydenta RP na stanowisko sędziego SN w następstwie wniosku Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy z 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2018 r., poz. 3 ze zm.), nie jest podstawą skargi kasacyjnej – uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 13 lipca 2020 r., odmawiając przyjęcia skargi do rozpoznania.

Strona wniosła skargę kasacyjną na orzeczenie sądu drugiej instancji, wskazując, że zachodzi konieczność zbadania, czy osoby powołane przez prezydenta RP na urząd sędziego SN są uprawnione do orzekania w Sądzie Najwyższym, a nadto że zachodzi nieważność postępowania (art. 379 pkt 4 kodeksu postępowania cywilnego), z uwagi na wydanie w niniejszej sprawie orzeczenia przez SN w składzie osób niebędących sędziami.

Odmawiając przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania, SN wskazał, że w uchwale połączonych izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11763

Wydanie: 11763

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Broszura prawna

Nieprzypisane

Zamów abonament