Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybór do zwolnienia grupowego nie na zasadzie „widzimisię”

15 października 2020 | Kadry i Płace | Agata Kałwińska

Kryteria doboru pracowników do zwolnienia w ramach redukcji grupowych muszą być obiektywne i sprawiedliwe. Nie mogą też nikogo dyskryminować. Zwykle jedno kryterium to za mało. AGATA KAŁWIŃSKA

 

Obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią SARS-COVID-2 wywołały jeden z większych od lat kryzysów na rynku pracy w Polsce. Jego przejawem jest duży wzrost zgłoszeń napływających od pracodawców do powiatowych urzędów pracy w sprawie planów przeprowadzenia zwolnień grupowych.

Choć sytuacja związana z koronawirusem jest wyjątkowa, a w Polsce ogłoszono stan epidemii, to w mocy pozostają przepisy prawa dotyczące zasad przeprowadzania redukcji zatrudnienia oraz obowiązki z nimi związane.

Obowiązki pracodawcy

Przeprowadzanie masowych zwolnień w zakładach pracy reguluje ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1969; dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych). Zgodnie z jej art. 2 ust. 3 pracodawca jest zobowiązany zawiadomić związki zawodowe m.in. o proponowanych kryteriach doboru pracowników do grupowego zwolnienia. Gdy w danym zakładzie nie funkcjonują związki zawodowe, pracodawca ustala te kryteria w porozumieniu z przedstawicielami pracowników lub samodzielnie w regulaminie zwolnień grupowych.

Brak ustawowej regulacji

Przepisy nie wskazują, jakie kryteria doboru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11788

Wydanie: 11788

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament