Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co z odpowiedzialnością w projekcie o holdingach (2)

04 listopada 2020 | Rachunkowość | Agata Maćkowiak

Proponowane zmiany w Kodeksie spółek handlowych przewidują wprowadzenie odpowiedzialności spółki dominującej z tytułu wydawania wiążących poleceń spółkom zależnym należącym do grupy spółek. AGATA MAĆKOWIAK

 

Niezwykle ważnym obszarem objętym przez rządowy projekt jest kwestia odpowiedzialności spółek, w tym członków jej organów. Co istotne, nowe regulacje będą miały zastosowanie nie tylko do nowego rozdziału K.s.h. pt. „Grupy spółek", ale również do zasad odpowiedzialności już istniejących pomieszczonych w Tytule III K.s.h..

Co ze szkodą

W pierwszej kolejności należy zatem wskazać, że projekt ustawy przewiduje wprowadzenie odpowiedzialności spółki dominującej z tytułu wydawania wiążących poleceń spółkom zależnym należącym do grupy spółek. Po pierwsze, spółka dominująca będzie odpowiadała za szkodę (poniesioną w związku z powstaniem stanu niewypłacalności) spółki zależnej poniesioną w wyniku wykonania przez nią wiążących poleceń. Ten rodzaj odpowiedzialności spółki dominującej wobec spółki zależnej ma przyjąć formę odpowiedzialności odszkodowawczej na zasadzie winy domniemanej. Po drugie, spółka dominująca ponosić będzie odpowiedzialność na zasadzie ryzyka wobec wspólników (akcjonariuszy) spółki zależnej za obniżenie wartości udziału lub akcji wobec wierzycieli spółki zależnej.

Uzasadnione ryzyko

Co do obu wyżej wskazanych rodzajów odpowiedzialności przypisanej spółce dominującej nowelizacja przewiduje wprowadzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11805

Wydanie: 11805

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament