Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosztowne uchybienia w egzekucji

19 listopada 2020 | Raporty RZ
źródło: Rzeczpospolita

KARY | Komornik przymusi do współpracy opornego pracodawcę dłużnika alimentacyjnego wielokrotną grzywną do 5000 zł. AGATA DURCZYŃSKA radca prawny, młodszy partner, Doktór Jerszyński Pietras Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Gdy komornik sądowy skieruje egzekucję do wynagrodzenia za pracę, na pracodawcy – zarówno nowym, jak i dotychczasowym – spoczywa szereg obowiązków. Za ich niewykonanie pracodawcy grozi nie tylko nałożenie grzywny przez komornika, ale też poniesienie odpowiedzialności wobec wierzyciela egzekwującego.

Analogiczne sankcje przewidziane są w przypadku skierowania do wynagrodzenia za pracę egzekucji administracyjnej przez organ egzekucyjny.

Zajęcie wynagrodzenia

Z chwilą otrzymania przez pracodawcę wezwania od komornika dochodzi do zajęcia wynagrodzenia za pracę. Zajęcie obejmuje wszystkie świadczenia należne pracownikowi w związku ze świadczeniem pracy wypłacane mu przez pracodawcę, w szczególności:

- periodyczne wynagrodzenie za pracę,

- wynagrodzenie za prace zlecone,

- nagrody,

- premie

przysługujące dłużnikowi za okres jego zatrudnienia.

Zajęcie obejmuje również związane ze stosunkiem pracy zyski lub udziały w funduszu zakładowym oraz we wszelkich innych funduszach pozostających w związku ze stosunkiem pracy.

Jednocześnie komornik informuje pracodawcę, jaka jest wysokość egzekwowanego przez niego świadczenia, oraz wskazuje, komu należy przekazywać zajęte wynagrodzenie.

Nie zawsze bezpośrednio

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest brak dokonywania pracownikowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11817

Wydanie: 11817

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament