Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za „zdalne nadgodziny” można płacić ryczałtem

19 listopada 2020 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska

Resort pracy nie widzi przeszkód, aby w przypadku osób wykonujących pracę zdalną przewidzieć, że godziny nadliczbowe będą rekompensowane ryczałtem.

Ryczałtowe rozliczenie nadgodzin oznacza jednak, że pracownik otrzyma ustaloną kwotę także za miesiąc, w którym przepracuje mniej nadgodzin, niż wynikałoby to z kwoty ryczałtu. Z drugiej strony, jeżeli przepracuje więcej nadgodzin, niż rekompensowane ryczałtem, będzie mógł dochodzić rekompensaty za „nadwyżkę" pracy nadliczbowej nad ryczałtem.

Brak kontroli

W przypadku niektórych pracowników rozliczanie czasu pracy, w tym ewidencjonowanie nadgodzin, jest trudne, a wręcz niemożliwe. Dotyczy to sytuacji, gdy charakter pracy wykonywanej poza siedzibą pracodawcy uniemożliwia kontrolę nad czasem pracy zatrudnionego. Chodzi m.in. o przedstawicieli handlowych, kierowców, serwisantów itd. Choć pracy nadliczbowej nie wolno planować, to często w przypadku tych zawodów oczywiste je, że one wystąpią. Z uwagi na ich utrudnione ewidencjonowanie nie trzeba ich jednak drobiazgowo rozliczać – można to robić ryczałtem.

Jak wskazał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 12 lipca 2006 r. (II PK 366/05), ryczałtem można rozliczać pracę nadliczbową również w przypadku osób pracujących w systemie zadaniowym czasu pracy.

Adekwatna kwota

Wysokość ryczałtu za nadgodziny nie może być przypadkowa. Pracodawca powinien przewidzieć prawdopodobny miesięczny wymiar pracy nadliczbowej na podstawie doświadczeń, analizy liczby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11817

Wydanie: 11817

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament