Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto ma prawo wiedzieć o chorym urzędniku

01 grudnia 2020 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Kierownik urzędu może nie chcieć ujawnić informacji o liczbie pracowników chorych na Covid-19. Upublicznienie danych o zakażeniach może narazić np. wójta lub starostę na zarzut narażania zdrowia mieszkańców lub innych pracowników.

Informacja o liczbie urzędników chorych na Covid-19 jest informacją społecznie istotną. W jej uzyskaniu zainteresowani są przede wszystkim interesanci, którzy w czasie trwania stanu epidemii załatwiali swoje sprawy w urzędach i innych samorządowych jednostkach organizacyjnych. Podobny interes faktyczny występuje też u innych (niezarażonych Covid-19) pracowników tych jednostek. Wszystkie te osoby mają interes w uzyskaniu wiedzy o tym czy były narażone na kontakt z osobą zakażoną. Ponadto dane dot. liczby zachorowań w publicznych placówkach oświatowych są interesujące dla uczących się w nich rodziców dzieci.

Co jest informacją publiczną

Możliwość pozyskania takich danych przez jednostkę uzależniona jest od ustalenia czy informacja o urzędniku/nauczycielu chorym na Covid-19 jest informacją publiczną. Dopiero pozytywna odpowiedź na tak postawione pytanie, umożliwia żądanie udostępnienia tej informacje w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej (u.d.i.p.).

„Informacja publiczna" została zdefiniowana w art. 1 ust. 1 u.d.i.p. jako „każda informacja o sprawach publicznych". Bardziej precyzyjnych kryteriów, pozwalających na ustalenie co jest „informacją publiczną" dostarcza wykładania tego przepisu zawarta w orzecznictwie sądów administracyjnych „Informacja publiczna" może być kwalifikowana z uwagi na poniższe cechy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11827

Wydanie: 11827

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament