Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kierunki zmian w prawie w trakcie i po epidemii

23 grudnia 2020 | Sądy i Prokuratura | Rafał Rozwadowski

Prawodawstwo ma wyprzedzać określone trendy i kompleksowo regulować funkcjonowanie życia gospodarczego i społecznego.

 

Społeczeństwo może wymagać, aby dozwolone formy działania podlegały jasnym regulacjom prawnym i gwarantowały bezpieczeństwo ich wykorzystywania. Dotyczy to zarówno form działania nakazanego, jak i zakazanego, dla którego rozbudowany jest aparat sankcji.

Testem na elastyczność naszego rodzimego, ale także europejskiego i światowego, prawodawstwa jest postęp technologiczny. Wypadkową postępu jest oczywista zmiana nawyków i form działania w przestrzeni biznesowej, konsumenckiej czy społecznej. Wprowadzanie uregulowań dla prowadzenia działalności gospodarczej za pośrednictwem środków masowego komunikowania, dokonywanie czynności sądowych za pośrednictwem internetu, rozbudowanie na globalną skalę mechanizmów sprzedażowych online jest przykładem wpływu postępu technologicznego na nasze prawodawstwo. Wskazuje on także główne kierunki zmian, polegające albo na dostosowaniu regulacji do specyfiki określonej aktywności prawnie relewantnej, albo na wprowadzeniu nowych zapisów.

Postęp a ramy prawne

Postęp technologiczny jest określoną stałą. Nie ma z zasady zabarwienia światopoglądowego, nie podlega – obiektywnie – ocenom z perspektywy określonych koniunktur politycznych. Postęp technologiczny, jakkolwiek mający własną dynamikę, jest na tyle przewidywalny, że pozwala z określonym wyprzedzeniem skorelować się z otoczeniem prawnym....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11846

Wydanie: 11846

Spis treści

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament