Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ocena kontynuacji działalności z uwzględnieniem wpływu pandemii

23 grudnia 2020 | Rachunkowość | Marcin Jarosz

W związku ze zbliżającym się okresem sporządzania rocznych sprawozdań finansowych kluczową kwestią staje się ocena zdolności jednostki do kontynuowania działalności w dającej się przewidzieć przyszłości. Okres, który powinien podlegać ocenie odpowiada minimum 12 miesiącom od dnia bilansowego.

Ewentualne przyjęcie braku założenia kontynuowania działalności wpływa zasadniczo na kształt sprawozdania finansowego w tym wycenę poszczególnych pozycji aktywów i pasywów oraz wynik finansowy jednostki. W związku z powyższym, zasadne wydaje się przeprowadzenie odpowiednich rozważań w zakresie możliwych zagrożeń dla kontynuowania działalności jeszcze przed przystąpieniem do prac związanych z zamknięciem roku obrotowego i sporządzeniem sprawozdania finansowego. Warto podkreślić, że odpowiedzialność za odpowiednią ocenę w tym zakresie spoczywa zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) na kierowniku jednostki.

UWAGA!

Ocena zdolności do kontynuacji działania powinna być stale monitorowana również po dniu bilansowym, gdyż ostateczną decyzję w tym zakresie należy podjąć na dzień sporządzenia i podpisania sprawozdania finansowego.

Niezwykle istotne zatem jest uwzględnienie wszelkich zdarzeń, które nastąpiły w nowym roku obrotowym, a jeszcze przed datą podpisania sprawozdania finansowego, które mogłyby stanowić zagrożenie dla kontynuacji działania. Co więcej, w przypadku, gdy już po podpisaniu sprawozdania finansowego, ale jeszcze przed jego zatwierdzeniem, stwierdzone zostaną istotne przesłanki sugerujące zagrożenie kontynuowania działalności, należy odpowiednio skorygować sprawozdanie finansowe i dokonać stosownych ujawnień. Tym samym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11846

Wydanie: 11846

Spis treści

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament