Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenie usług spedycyjnych w związku z eksportem towarów

23 grudnia 2020 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Spedytor za datę wykonania usługi może przyjąć datę skompletowania dokumentacji związanej z wykonaną usługą i przekazanie jej do zleceniodawcy.

Spółka (podatnik VAT czynny) działa jako spedytor, który przed wykonaniem usługi spedycyjnej nie otrzymuje zaliczek, płatność następuje w odroczonym terminie po wykonaniu usługi. W ramach świadczonych usług spedycyjnych spólka z o.o. otrzymuje od zleceniodawcy (eksportera) zlecenie spedycyjne eksportowe na zorganizowanie następujących usług:

- kontenera na trasie od ... do ..,

- złożenie kontenera na terminalu w porcie,

- dokonanie odprawy celnej ładunku,

- zorganizowanie transportu morskiego na określonej trasie

Ze zlecenia spedycyjnego wynika domniemanie, że ładunek jest na bazie CFR lub CIF według Incoterms 2010, zatem ryzyko sprzedającego/zleceniodawcy kończy się po załadunku towaru na statek.

Przy czym ma on zorganizować i opłacić transport Morski (CFR) lub jeszcze dodatkowo ubezpieczenie (CIF) przy czym ryzyka związane z towarem kończą się dla sprzedającego/zleceniodawcy po załadunku towaru na statek. Zgodnie z ustaleniami wykonanie zlecenia spedycyjnego uznaje się za prawidłowo wykonane po wszystkich tych czynności, czyli dokonania przewozu kontenera na określonej trasie, złożenia kontenera w terminalu w porcie, dokonania odprawy celnej, monitorowanie statusu towaru w trakcie rejsu celem rzeczywistej daty dopłynięcia statku. Spedytor dokonując swoich czynności monitoruje przebieg procesu transportowego i przekazuje eksporterowi komunikaty o statusie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11846

Wydanie: 11846

Spis treści

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament