Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dropshipping – pośrednik może rozliczyć VAT tylko od prowizji

23 grudnia 2020 | Rachunkowość | Jonasz Kopczyk

Dla ustalenia podstawy opodatkowania usługi pośrednictwa handlowego w modelu dropshippingu, świadczonej na rzecz finalnego nabywcy, należy uwzględnić wyłącznie kwotę uzyskiwanej prowizji, a nie ogół należności otrzymanej przez pośrednika, której część przekazywana jest do dostawcy towaru.

Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 24 lipca 2020 r. (0112-KDIL3.4012.173.2020.5.LS).

Wnioskodawca wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą na pośrednictwie handlowym realizowanym w modelu logistycznym zwanym „dropshipping". W ramach tego modelu wnioskodawca organizuje aukcje internetowe, dzięki którym nabywcy (osoby fizycznie nieprowadzące działalności gospodarczej) mogą nabywać towary od dostawców spoza Unii Europejskiej. Wnioskodawca podkreślił, że sam nie jest właścicielem towarów wystawianych na aukcjach internetowych, nie sprowadza ich na własny rachunek, a jedynie pomaga w ich nabyciu. Jego rola ogranicza się do zbierania zleceń od nabywców, inkasowania od nich wpływów pieniężnych oraz przesyłania ich zamówień do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11846

Wydanie: 11846

Spis treści

Biznes Trendy + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament