Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

„…a w Hiszpanii jest tak samo…”

12 stycznia 2021 | Rzecz o prawie | Wojciech Hermeliński

Sposób wyboru przedstawicieli środowiska sędziowskiego decyduje o niezależności Krajowej Rady Sądownictwa.

W powracającej co jakiś czas publicznej dyskusji o Krajowej Radzie Sądownictwa poruszany jest sposób powoływania jej członków, a także kwestia zgodności tej procedury z konstytucją. Niedawno w jednym z programów red. Andrzeja Morozowskiego w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, odnosząc się do sposobu powoływania sędziowskiej części obecnej KRS, kolejny raz przytoczył przykład hiszpańskiej Naczelnej Rady Sądowniczej, twierdząc, iż powoływana jest w taki sam sposób, co miało być dowodem na prawidłowość i zgodność z konstytucją jej funkcjonowania.

Czytaj także: Prokuratura Krajowa wzywa sędziego Tuleyę na przesłuchanie

Otóż nowelizacja z 8 grudnia 2017 r. ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa pozbawiła środowisko sędziowskie prawa wyboru części składu KRS, a podkreślane przez wiceministra Kaletę podobieństwo powoływania sędziowskiej części obu organów jest pozorne.

Selekcjonują obcy

Najważniejszą kwestią w sprawach wyboru sędziów nie jest to, kto podpisuje ostateczną decyzję powołującą konkretną osobę na stanowisko, lecz który organ, w jakim składzie, a przede wszystkim w jaki sposób i przez kogo wybierany ma prawo nominować kandydatów, a następnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11859

Wydanie: 11859

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament