Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rola ujawnień w sprawozdawczości finansowej

13 stycznia 2021 | Rachunkowość | Katarzyna Kubica
TABELA 1.
źródło: Rzeczpospolita
TABELA 1.

Informacja dodatkowa stanowi obowiązkowy element sprawozdania finansowego. Jednak wydaje się, że jej rola czasami jest pomniejszana zarówno przez osoby sporządzające sprawozdanie finansowe, jak i jego odbiorców. Czy słusznie?

Informacja dodatkowa składa się z wprowadzenia do sprawozdania finansowego oraz dodatkowych informacji i objaśnień. Jej głównym celem jest doprecyzowanie danych liczbowych zaprezentowanych w bilansie oraz rachunku wyników (a w przypadku jednostek, których sprawozdanie podlega badaniu, również w rachunku przepływów pieniężnych i zestawieniu zmian w kapitale własnym) tak, aby przedstawiało jasno i rzetelnie sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki. Dane przedstawione w informacji dodatkowej stanowią wskazówki, jak czytać i rozumieć dane zaprezentowane w sprawozdaniu finansowym.

Wprowadzenie do sprawozdania finansowego sporządzane jest w formie ustrukturyzowanej xml, zaś dodatkowe informacje i objaśnienia stanowią załącznik w formie pliku o dowolnym formacie. Jedyną notę ustrukturyzowaną stanowi nota podatkowa.

Zakres informacji dodatkowej zależy od tego, czy spółka ma prawo do uproszczeń oraz czy z nich korzysta. Wymagane ujawnienia określają następujące załączniki do ustawy o rachunkowości:

- jednostki mikro – załącznik nr 4;

- jednostki małe – załącznik nr 5;

- jednostki niekorzystające z uproszczeń – załącznik nr 1.

Do najmniejszej liczby ujawnień zobligowane są oczywiście jednostki posiadające status mikro. Sporządzają wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz informacje uzupełniające do bilansu. Te...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11860

Wydanie: 11860

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament