Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej firm z prawem do „małego ZUS plus”

14 stycznia 2021 | Kadry i Płace | Joanna Kalinowska

Przez spadek przychodów w 2020 r. w związku z pandemią wielu przedsiębiorców może opłacać przez cały 2021 r. niższe składki, ustalane w powiązaniu z dochodem. Muszą jednak dochować w ZUS formalności najpóźniej 1 lutego br.

Taką możliwość mają osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jeśli w 2020 r. ich przychód z biznesu nie przekroczył 120 000 zł. Jednym z warunków jest jednak, aby działalność prowadzić w ubiegłym roku przez co najmniej 60 dni (przez co najmniej taki okres podlegać ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu w 2020 r.).

Wskazany limit obowiązywał także w 2020 r., kiedy to wprowadzono tzw. mały ZUS plus. Wiele firm, które nie spełniało wówczas warunków do skorzystania z tej możliwości, przez pandemiczne obostrzenia w prowadzeniu biznesu mogą je spełnić w tym roku.

Grupa uprawnionych

„Mały ZUS plus" to opcja tylko dla osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub innych przepisów szczególnych. Z takiej możliwości nie może więc skorzystać np. wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. czy też wspólnik spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej. Tej możliwości nie mają też m.in. twórcy i artyści czy osoby wykonujące wolny zawód w ramach biznesu.

Prawo do ulgi jest ponadto wykluczone wobec przedsiębiorcy, który rozliczał się w formie karty podatkowej i był zwolniony ze sprzedaży od podatku VAT (jeśli te warunki zostały spełnione łącznie). Brak prawa do „małego ZUS plus" obowiązuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11861

Wydanie: 11861

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament