Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć VAT przy krótkoterminowym najmie pojazdów

15 lutego 2021 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Obowiązek podatkowy z tytułu najmu powstaje w momencie wystawienia faktury. Otrzymanie zaliczki na poczet tego świadczenia nie wywołuje żadnych skutków.

 

∑ Spółka (podatnik VAT czynny) świadczy usługi krótkoterminowego najmu samochodów osobowych. Usługi każdorazowo dokumentowane są fakturą wystawianą po wykonaniu usługi. Przed odbiorem pojazdu klient wpłaca zaliczkę. Czy obowiązek podatkowy powstaje z chwila otrzymania zaliczki, w części otrzymanej zaliczki? – pyta czytelnik.

Zgodnie z regułą zawartą w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (...). Od reguły tej ustawodawca ustanowił jednak kilka wyjątków.

I tak, stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) tiret trzeci ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze - z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.

W przypadku (m.in. usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11888

Wydanie: 11888

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament