Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie dywidendy z CIT nie zależy od statusu odbiorcy

15 lutego 2021 | Podatki i księgowość | Kinga Piotrowska

Wypłacający dywidendę nierezydentowi nie jest zobligowany do weryfikowania czy odbiorca jest rzeczywistym właścicielem wypłaconych środków.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 9 listopada 2020 r. (I SA/Łd 322/20).

Podatnik jest polską spółką, która należy do grupy kapitałowej. Właścicielem 100 proc. jest udziałów spółki jest X GmbH z siedzibą w Niemczech – spółka holdingowa. Natomiast udziałowcem X, mającym 100 proc. jej udziałów, jest Y z siedzibą w Szwecji. Polska spółka zwróciła się do organu podatkowego z wątpliwościami, czy wypłacając dywidendę na rzecz X, może zastosować zwolnienie z CIT wynikające z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, niezależnie od tego czy X będzie rzeczywistym właścicielem takiej dywidendy, przy założeniu spełnienia wszystkich warunków uprawniających do zastosowania zwolnienia.

Zdaniem spółki, art. 22 ust. 4 ustawy o CIT powinien mieć zastosowanie do dywidendy wypłacanej zarówno w przypadku, gdy jej rzeczywistym właścicielem będzie X, jak i w przypadku, gdy jej rzeczywistym właścicielem będzie Y. W przeciwnym razie konieczność zapłaty podatku od dywidendy w Polsce stanowiłaby zaprzeczenie tego, czemu służyć miała dyrektywa, tj. zapewnienia neutralności fiskalnej dywidend...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11888

Wydanie: 11888

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament