Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Agio pieniężne i aportowe są wyłączone z opodatkowania

15 lutego 2021 | Podatki i księgowość | Karolina Durbacz

Nadwyżka wartości wnoszonego wkładu niepieniężnego ponad wartość wydanych akcji, przekazana na kapitał zapasowy spółki akcyjnej podwyższającej kapitał, nie stanowi dla tej spółki przychodu podatkowego.

Tak wynika z wydanej 25 stycznia 2021 r. interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0111-KDIB2-1.4010.448.2020.1.PB).

Wnioskodawca jest spółką akcyjną podlegającą na terytorium Polski nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych. Planowane jest zwołanie walnego zgromadzenia akcjonariuszy, podczas którego zostanie przedstawiony projekt podwyższenia kapitału zakładowego wnioskodawcy w zamian za wkład niepieniężny, w postaci:

∑ wymagalnej i bezspornej wierzytelności z tytułu zwrotu nakładów poniesionych na infrastrukturę techniczną wnioskodawcy przez jego większościowego akcjonariusza (w wyniku wniesienia tej wierzytelności do spółki akcyjnej dojdzie do wygaśnięcia zobowiązania w drodze konfuzji),

∑ prawa własności niezabudowanych działek gruntu,

∑ ograniczonego prawa majątkowego – służebności gruntowej.

Łączna wartość wkładu niepieniężnego na pokrycie ceny emisji nowych akcji wyniesie 3 006 562,67 zł. W zamian za wkład niepieniężny wnioskodawca planuje zaoferować większościowemu akcjonariuszowi spółki 65 161 nieuprzywilejowanych akcji nowej emisji, o wartości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11888

Wydanie: 11888

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament