Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Import towarów a prawo do odliczenia VAT – potencjalne ryzyka i uproszczenia

15 lutego 2021 | Dodatek | Piotr Łabęcki

Import towarów z kraju trzeciego wiąże się z obowiązkiem zapłaty należności celnych (jeżeli powstały) oraz VAT. Jednocześnie w zakresie, w jakim importowane towary wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikom przysługuje prawo do odliczenia tego podatku.

 

Gdy towar importuje podmiot będący lub stający się jego właścicielem, prawo do odliczenia VAT nie powinno budzić wątpliwości. Inaczej jest, gdy towar importuje podmiot, który nie jest ani nie stanie się jego właścicielem.

Szczególne znaczenie ma w tej kwestii orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), zwłaszcza:

1) postanowienie z 8 października 2020 r. w sprawie Weindel Logistik Service (C-621/19). Spółka importowała towary na zlecenie podmiotu trzeciego i dokonywała ich przepakowania. Następnie towary były wysyłane poza terytorium UE. Przez cały czas trwania tego procesu ich właścicielem pozostawał klient spółki. Spółka była zobowiązana do zapłaty VAT, słowacki organ podatkowy odmówił jej jednak prawa do odliczenia zapłaconego podatku....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11888

Wydanie: 11888

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament