Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skład sądu w drugiej instancji

17 lutego 2021 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska

Skład kolegialny, owszem, ale tylko gdy wymaga tego waga danej sprawy.

 

W związku z projektem kolejnych zmian w kodeksie postępowania cywilnego wywołanych pandemią trwa żywa dyskusja o składzie sądu. Co do zasady w postępowaniu cywilnym poza wyjątkami sąd orzeka w pierwszej instancji jednoosobowo, a w drugiej instancji w składzie kolegialnym trzyosobowym (art. 367 § 3 k.p.c.). Skład kolegialny w sądzie odwoławczym ma swoją długą tradycję i nie ulega wątpliwości, że także uzasadnienie w kontrolnej funkcji sądu drugiej instancji. Z drugiej jednak strony to sędziowie w sądzie drugiej instancji są obecnie najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem. Sytuacja jest naprawdę dramatyczna, jeśli weźmie się pod uwagę praktyczne uwarunkowania organizacji rozpraw. Gwarancji bezpieczeństwa nie daje wbrew pozorom nawet zdalna rozprawa, bo taka jest specyfika sądu drugiej instancji.

Jak wygląda obecnie

organizacja rozpraw?

Za zgodą stron część spraw została przekierowana na posiedzenia niejawne. Pozostała jednak znaczna część spraw, w których strony się na to nie zgadzają. Jeśli rozprawa odbywa się w tradycyjnej formule, to w sali rozpraw przy minimalnym ograniczeniu publiczności jest obecnych co najmniej sześć osób. Z reguły też po każdej sprawie zmieniają się nie tylko pełnomocnicy, ale też skład sądu. System losowania spraw w dużych (wieloosobowych) wydziałach czyni zasadę stałych składów fikcją. Wystarczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11890

Wydanie: 11890

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament