Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czym dyskusja o sądach przypomina spory o powstanie piramid

17 lutego 2021 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski

Jedne i drugie są oparte na projektach wymagających mocnych więzi społeczno-kulturowych.

 

Piramidy od zawsze były synonimem tajemnic. Pierwszą wzniesiono w XXVII wieku p.n.e., a największa – Wielka Piramida zbudowana 4500 lat temu – do XIX wieku pozostała najwyższym budynkiem wykonanym przez człowieka (przez 3800 lat, wysokość 146,5 m). Sekretem ich trwałości nie jest wcale kamień, z którego je zbudowano, ale gigantyczne rozmiary połączone z precyzją wykonania, śmiałością projektu oraz konsekwencją realizacji. Wciąż pozostaje w sferze domysłów i tajemnic, jak je zbudowano.

Do niedawna dominował pogląd, że starożytne egipskie piramidy budowali niewolnicy i więźniowie, ponieważ nie potrafiono sobie wyobrazić, że można inaczej. I zupełnie niedawno odkryto pozostałości starożytnej osady budowniczych piramid, które dowodzą, że budowali je wolni i dobrze płatni robotnicy. Mieli oni wiele udogodnień, jak sklepy, a nazwy brygad robotników wskazują na dość swobodną atmosferę pracy – np. „Brygada Przyjaciół Chufu" i „Pijacy Menkaure". Bo mogli liczyć na dietę (w tym piwo) lepszą niż dla pozostałej części ludności kraju.

Zmiana poglądów na sposoby wznoszenia piramid po raz enty dowodzi, że największe osiągnięcia ludzkości zawsze opierały się na zaangażowaniu wolnych pracowników oraz współdziałaniu wynikającym z odpowiedniej i perfekcyjnej organizacji. Do tego trzeba dodać odwagę śmiałych projektów, opartych na wielowiekowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11890

Wydanie: 11890

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament