Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ceny transferowe – zmiany w przepisach od 2021 r.

17 lutego 2021 | Rachunkowość | Łukasz Błażewicz

Znowelizowane przepisy o cenach transferowych m.in. rozszerzają katalog podmiotów, które mają możliwość skorzystania ze zwolnienia z obowiązku dokumentacyjnego.

Omawiane regulacje zostały wprowadzone przepisami ustawy zmieniającej z 28 listopada 2020 r. (DzU poz. 2123), która wprowadziła zmiany m.in. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT).

Realizacja transakcja z podmiotami powiązanymi powoduje powstanie obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych wówczas, gdy roczna wartość transakcji jednego rodzaju przekracza:

- 10 mln zł – dla transakcji towarowych i finansowych,

- 2 mln zł – dla transakcji usługowych (art. 11k ust. 2 ustawy o CIT, i art. 23w ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej ustawa o PIT).

Jednocześnie dla niektórych transakcji, pomimo że ich wartość przekracza wskazane progi dokumentacyjne, obowiązek sporządzenia dokumentacji lokalnej nie powstanie z uwagi na możliwość skorzystania z wyłączenia z obowiązku dokumentacyjnego.

Transakcje między podmiotami krajowymi

Bardzo istotne jest wyłączenie, dotyczące transakcji między podmiotami krajowymi, z których każdy (w roku podatkowym, za który analizuje się obowiązek dokumentacyjny) spełnia łącznie następujące warunki:

- nie jest podmiotem zwolnionym podmiotowo z CIT,

- nie korzysta ze zwolnienia, dotyczącego dochodów uzyskanych z działalności prowadzonej na obszarze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11890

Wydanie: 11890

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament