Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczać VAT przy fakturowaniu zgodnie z postępem prac

12 kwietnia 2021 | Podatki i księgowość | Olga Palczewska-Wielińska , Monika Junyszek

W przypadku projektów obejmujących dostawy kompleksowe, transakcję należy w całości opodatkować według zasad właściwych dla świadczenia głównego.

Przy długoterminowych projektach obejmujących kompleksowe dostawy powszechną praktyką jest rozliczanie się z nabywcą na podstawie harmonogramu płatności. Określa się w nim etapy realizacji świadczenia (tzw. kamienie milowe) i przypisuje do nich określone części wynagrodzenia, za które wystawiane są faktury. Rozwiązanie to pozwala na finansowanie inwestycji wraz z postępem prac i jest często stosowane w takich branżach jak budowlana czy energetyczna, jak również w przypadku dostaw skomplikowanych maszyn „pod klucz". Taki sposób rozliczeń może jednak wzbudzać wątpliwości w zakresie tego, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT.

Obowiązek podatkowy

Zgodnie z zasadą ogólną obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wykonania usługi lub dokonania dostawy (przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel na nabywcę). Ustawa o VAT przewiduje jednocześnie wiele odstępstw od tej zasady ogólnej. Najczęściej spotykanym jest otrzymanie zaliczki na poczet przyszłej dostawy – wówczas obowiązek podatkowy w VAT powstaje w momencie otrzymania zapłaty. W niektórych przypadkach (np. świadczenia usług budowlanych i budowlano-montażowych) obowiązek podatkowy w VAT...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11935

Wydanie: 11935

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament