Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadczenie wyrównawcze nie podlega VAT

12 kwietnia 2021 | Podatki i księgowość | Michał Rudy

Świadczenie wyrównawcze z tytułu zakończenia współpracy w ramach umowy agencyjnej, wypłacone agentowi na podstawie zawartej ugody pozasądowej, nie jest wynagrodzeniem za odpłatne świadczenie usług.

 

Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 grudnia 2020 r. (0111-KDIB3-1.4012.719.2020.1.KO).

Wnioskodawca (dalej: agent), będący czynnym podatnikiem VAT, prowadził jednoosobową działalność gospodarczą sklasyfikowaną w PKD jako działalność agentów zajmujących się sprzedażą towarów różnego rodzaju (46.19.Z). W ramach prowadzonej działalności agent zawarł z dającym zlecenie (dalej: zleceniodawca) umowę agencyjną, polegającą na świadczeniu przez niego usługi stałego i odpłatnego pozyskiwania zamówień na elementy i podzespoły konstrukcji stalowych. Po około trzech latach współpracy umowa została wypowiedziana przez zleceniodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. W związku ze zgłaszanymi przez agenta roszczeniami, strony umowy podjęły negocjacje zmierzające do ugodowego zakończenia sporu. Finalnie, strony zawarły ugodę pozasądową, na podstawie której zleceniodawca zobowiązał się do zapłaty na rzecz agenta kwoty 185 tys....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11935

Wydanie: 11935

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament