Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć podatki i składki przy pracy zdalnej

12 kwietnia 2021 | Podatki i księgowość | Aneta Frydrych

Pracownik firmy zagranicznej, która nie ma siedziby ani przedstawicielstwa w naszym kraju, jest zobowiązany prawidłowo obliczyć i uiścić zaliczki na PIT.

 

Ogłoszenie pandemii koronawirusa wpłynęło na rynek pracy na całym świecie. Coraz częściej Polacy, dotychczas mieszkający na terenie innego państwa i zatrudniani przez zagranicznych pracodawców, wracają do Polski, zaś pracę wykonują zdalnie. W związku z tym powstaje wiele pytań związanych z rozliczeniem podatkowym oraz odprowadzaniem składek na ubezpieczenia społeczne.

Centrum interesów...

Zgodnie z art. 3 ustawy o PIT, osoby fizyczne, które mają miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych lub osobę, która przebywa na terytorium naszego kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W odniesieniu do pierwszej przesłanki, oceny dokonuje się biorąc pod...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11935

Wydanie: 11935

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament