Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

CIT-ST – kto i kiedy musi go składać

14 kwietnia 2021 | Rachunkowość

Każdy podatnik CIT zatrudniający pracowników w zakładach, oddziałach, warsztatach, biurach, sklepach, galeriach czy magazynach położonych w innej gminie niż ta, w której znajduje się siedziba podatnika, ma obowiązek składania do organu podatkowego informacji podatkowej CIT-ST. Bożena Nowicka, doradca podatkowy w DORADCA Zespół Doradców Finansowo Księgowych Sp. z o.o. wykładowca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

Termin na złożenie pierwszej informacji CIT-ST w 2021 roku upłynął 20 lutego br.

CIT-ST – jest to informacja podatnika, służąca ustaleniu należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych. Obowiązek jej składania wynika z art. 28 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2020 r. poz. 1406 ze zm.; dalej: ustawa o CIT).

Przedmiotowy przepis stanowi, że podatnicy posiadający zakłady (oddziały), położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby, są obowiązani składać do urzędu skarbowego w terminie wpłat zaliczek miesięcznych lub kwartalnych oraz dołączać do zeznania o wysokości dochodu (straty) informacje, sporządzone zgodnie z odrębnymi przepisami, w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych. Regulację tę stosuje się odpowiednio do podatkowej grupy kapitałowej, reprezentowanej przez spółkę dominującą.

Odrębne przepisy, do których odsyła ustawa o CIT, to ustawa z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (tekst jedn. DzU z 2021 r. poz. 38; dalej: ustawa o dochodach JST). Jej art. 10 wskazuje, że jeżeli podatnik CIT posiada zakład (oddział) położony na obszarze jednostki samorządu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11937

Wydanie: 11937

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament