Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miasto podnosi standardy i nie działa jako podatnik

14 kwietnia 2021 | Rachunkowość | ALEKSANDRA TARKA

Organizowanie przez publiczną szkołę matury międzynarodowej dla swoich uczniów, rekrutowanych w ramach systemu publicznej edukacji, jest jedną z postaci realizowania zadania publicznego w sferze edukacji.

W styczniu 2020 r. miasto na prawach powiaty wystąpiło o interpretację w zakresie VAT. A konkretnie chodziło o podatkową ocenę czynnościami związanymi z realizacją programu Matura Międzynarodowa oraz programu Erasmus i Power. Po szczegółowym opisaniu zasad ich funkcjonowania miast chciało się upewnić, że nie występuje w tych przypadkach w charakterze podatnika VAT.

Inaczej sprawę widział jednak fiskus. Po analizie przepisów i orzecznictwa uznał, że miasto realizując całokształt czynności związanych z realizacją programu Matura Międzynarodowa oraz programów Erasmus i Power - w tym pobierając i wnosząc związane z tym opłaty - będzie działać w charakterze podatnika VAT prowadzącego działalność gospodarczą. Tak samo ocenił status miasta m.in. w zakresie rocznej opłaty członkowskiej, opłaty za konferencje i szkolenia dla dyrektorów, koordynatorów w programie oraz nauczycieli.

Miasto uważało jednak, że nie występuje w roli podatnika VAT przy organizacji międzynarodowej matury oraz programów Erasmus i Power przez szkołę publiczną, także przy pobieraniu wskazanych we wniosku opłat od rodziców uczniów. Jest to bowiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11937

Wydanie: 11937

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament