Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędziowie pokoju – powrót do przeszłości? (1)

14 kwietnia 2021 | Sądy i Prokuratura | Artur Kotowski
źródło: NAC

Polski ustrojodawca zdecydował się na system sądownictwa oparty na czynniku fachowym

Sędziowie pokoju to pomysł na odciążenie sądów z drobnych spraw cywilnych i karnych. Zaprezentowane założenia projektu ustawy dotyczącej tej instytucji wzorowane są ewidentnie na ukształtowaniu sędziów pokoju w okresie przedwojennym (w latach 1928-1938). Sędziowie pokoju wg. Rozporządzenia Prezydenta RP Prawo o ustroju sądów powszechnych z 1928 r. nigdy nie zostali jednak powołani. Czy teraz mają szansę?

W marcu Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło wstępne założenia projektu ustawy wprowadzającej do polskiego wymiaru sprawiedliwości sędziów pokoju. Pomysł na przywrócenie w polskim porządku prawnym tej instytucji pojawił się w dyskusji publicznej wiele lat temu; w zasadzie tuż po rozpoczęciu transformacji ustrojowej. Dyskusja była prowadzona z różną intensywnością. Ostatecznie jednak znalazła się na marginesie zarówno w doktrynie prawniczej, jak i w planach publicznych.

Warto zasygnalizować, że instytucja sędziów pokoju związana jest – z istoty rzeczy – z koncepcją partycypacyjnego udziału obywateli (zatem czynnika nieprofesjonalnego) w wymiarze sprawiedliwości. Tymczasem polski ustrojodawca zdecydował się przede wszystkim na system sądownictwa oparty na czynniku fachowym i wyspecjalizowanym. Zgodnie z art. 175 ust. 1 Konstytucji RP wymiar sprawiedliwości sprawują Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administracyjne oraz sądy wojskowe. Orzekają w nich wyłącznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11937

Wydanie: 11937

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament