Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wójt może pożyczyć wójtowi z sąsiedztwa

08 czerwca 2021 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek


Do wójta gminy zwrócił się wójt sąsiedniej gminy z prośbą o udzielenie pożyczki na zadanie własne w postaci remontu drogi gminnej. Droga ta przebiega przez obszar obu gmin a pożyczka ma dotyczyć fragmentu drogi na terenie gminy sąsiedniej. Czy można udzielić takiej pożyczki – pyta radny.

Analizę pytania warto poprzedzić przypomnieniem istoty umowy pożyczki. Pożyczka ma normatywną podstawę w art. 720 i następnych Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.). Z tych regulacji wynika m.in., że - przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej.

Pożyczka jest typowym stosunkiem cywilnoprawnym, a co ciekawe, jej stronami mogą być także jednostki samorządu terytorialnego, w tym gminy. Świadczą o tym m.in. zapisy zawarte w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 713 z późn. zm.). Tamże, w art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. i postanowiono, że – do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11981

Wydanie: 11981

Spis treści
Zamów abonament